Revolution Together. Eric Whitacre ir choras Bel Canto Vilniuje!

Pirmą kartą Lietuvoje – šiuolaikinės chorinės muzikos žvaigždė, Grammy laureatas, TED pranešėjas, vienas garsiausių pasaulyje mūsų kartos kompozitorių ir dirigentų Eric Whitacre ir geriausias Lietuvoje mišrus choras Bel Canto – susitiko ypatingam muzikiniam projektui. 2016 m. gruodžio 11–13 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje! Pirmą kartą Lietuvos chorinės muzikos istorijoje – Eric Whitacre ir Lietuvos choras kartu!

Po 2015 m. vykusių ir į Lietuvos rekordų knygą įrašytų choro Bel Canto kalėdinių Deep Field koncertų, 2016 m. gruodį Bel Canto pakvietė tapti dar vieno istorinio įvykio šalies chorinės muzikos pasaulyje liudininkais. Choras Bel Canto pristatė bendrą muzikinį projektą su vienu garsiausių pasaulyje šiuolaikinių kompozitorių ir dirigentų, Grammy laureatu Eric Whitacre. Muzikos pasaulį sudrebinusio inovatyvaus ir chorinės muzikos įvaizdį pakeitusio Virtual Choir projekto autorius pirmą kartą atvyko į Lietuvą bendram koncertui su choru Bel Canto!

Eric Whitacre ir choras Bel Canto savo Kalėdiniuose koncertuose pristatė gražiausią Eric Whitacre chorinę muziką ir ryškiausių mūsų dienų Lietuvos kompozitorių kūrinius. Pagrindinis koncertų akcentas – naujausi Eric Whitacre kūriniai – Deep Field orkestrui, chorui ir mobiliajai programėlei bei Godzilla Eats Las Vegas!. Filharmonijos scenoje chorui Bel Canto ir beveik 70 muzikantų orkestrui dirigavo pats Eric Whitacre (du vakarus iš trijų); trečią koncertą – choro Bel Canto meno vadovas Artūras Dambrauskas.

Kalėdiniuose koncertuose taip pat dalyvavo šiam projektui suburti geriausių šalies kolektyvų – Lietuvos kamerinio orkestro (meno vadovas Sergej Krylov), Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestro (vadovas Egidijus Ališauskas), ansamblio Giunter Percussion – muzikantai, taip pat solistė Lina Dambrauskaitė (sopranas) ir pianistas Artūras Anusauskas.

Šiuolaikinė chorinė muzika, užkariavusi milijonų širdis visame pasaulyje

Pirmąją koncerto dalį choras Bel Canto ir Eric Whitacre pradėjo kūriniu Lux Aurumque iš kompozitoriui Grammy apdovanojimą pelniusio albumo Light & Gold. Šia kompozicija prasidėjo garsusis Eric Whitacre Virtual Choir projektas, kuris 2010 m. pradžioje negrįžtamai pakeitė chorinės muzikos pasaulį bei atvėrė naujas muzikos atlikimo ir moderniųjų technologijų sąveikos galimybes. Anot muzikos kritikų, subtilų ir nuoširdų Edward Esch kalėdinį eilėraštį, išverstą į lotynų kalbą, Eric Whitacre pavertė nepaprasto grožio muzika, skleidžiančia švelnų, paslaptingą ir harmoningą skambesį.

Diriguojant Eric Whitacre, choras Bel Canto taip pat atliko legendinės britų grupės Depeche Mode kūrinio Enjoy the Silence chorinę versiją, kurią Eric Whitacre apgaubia savo firminiais whitakordais, kviesdamas klausytojus pasinerti į jo muzikai būdingą skaidrią ir elegantišką garsų erdvę. Koncerte taip pat skambėjo kompozitoriaus Five Hebrew Love Songs, taip pat vienas žinomiausių Eric Whitacre kūrinių Sleep, kurį choras Bel Canto atliko pritariant Lietuvos kameriniam orkestrui. Na, o choro bičiulė Lina Dambrauskaitė ir Lietuvos kamerinis orkestras pristatė Eric Whitacre kūrinį sopranui ir styginių orkestrui Goodnight Moon.

Choras Bel Canto koncerte taip pat atliko garsiausių šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių kūrinius: naujausią Vaclovo Augustino kūrinį M. K. Oginskio priesakai sūnui, to paties autoriaus Du Dob Dob ir Vytauto Miškinio kompoziciją Pater Noster.

Pasilikę beribėje visatoje. Deep Field – orkestrui, chorui ir mobiliajai programėlei – sugrįžo į Vilnių dar didesne jėga

Pagrindinis Eric Whitacre ir choro Bel Canto koncerto akcentas – naujausias kompozitoriaus opusas orkestrui, chorui ir mobiliajai programėlei Deep Field. Šią kosminę, novatorišką kompoziciją choras Bel Canto pirmą kartą Lietuvos publikai pristatė per 2015 m. Kalėdas. Vilnius tuomet tapo trečiuoju miestu pasaulyje, kuriame buvo atliktas šis įspūdingas publiką sužavėjęs Eric Whitacre kūrinys.

Eric Whitacre ir choro Bel Canto koncerte Revolution Together, Deep Field sugrįžo su nauja jėga – Eric Whitacre papildė savo kompoziciją ryškia vargonų partija, o patobulinta Deep Field mobilioji programėlė skleidė dar ryškesnį elektronikos garsą. Atliekant Deep Field, žiūrovų išmaniuosiuose telefonuose instaliuotos mobiliosios programėlės skleidžiamas elektronikos garsas susiliejo su orkestro ir choro atliekama muzika ir tapo kūrinio atlikimo dalimi.

Eric Whitacre kūrinį Deep Field parašė įkvėptas to paties pavadinimo NASA Hubble kosminio teleskopo nuotraukų, kuriose užfiksuotas giliausias iki šiol mokslui žinomas visatos vaizdas. Galingiausias pasaulyje virš atmosferos aplink žemę skriejantis NASA teleskopas 1995 m. buvo nukreiptas į mažytę erdvę danguje ir dešimt parų fiksavo joje esantį vaizdą. Hubble atsiųstos nuotraukos pranoko didžiausius mokslininkų lūkesčius – vien toje mažytėje monetos dydžio dangaus erdvėje mokslininkai suskaičiavo 3 000 galaktikų! Jos yra skirtingų išsivystymo lygių, milijardais šviesmečių nutolusios nuo žemės, o kiekvienoje jų matomi milijardai žvaigždžių ir kitų kosminių objektų. Ši sunkiai suvokiamą visatos gylį užfiksavusi nuotrauka ne tik pakeitė žmonijos požiūrį ir supratimą apie visatą, bet ir suteikė mokslininkams neįkainojamos informacijos, siekiant nustatyti visatos amžių, jos praeitį ir ateitį.

NASA Hubble teleskopo nuotraukos įkvėpė Eric Whitacre muzikos pagalba perteikti emocijas stebint beribę visatą. Deep Field kūriniu kompozitorius taip pat siekia sujungti klasikinės ir chorinės muzikos galimybes su naujausiomis technologijomis, žavisi mokslo ir muzikos sinteze bei dar drąsiau siekia įtraukti žiūrovus į kūrinių atlikimą.

Godzilla Eats Las Vegas! – antrasis „nuodėmių miesto“ herojaus vizitas Vilniuje. Jam čia vėl patiko 😉

Dar vienas Eric Whitacre ir choro Bel Canto Kalėdinio koncerto akcentas – antrą kartą Vilniuje atliktas ir publiką iš nuostabos susigūžti ir prapliupti juoku privertęs netikėtas ir drąsus Eric Whitacre kūrinys Godzilla Eats Las Vegas!. Pats autorius jį vadina „visiškai absurdišku“ ir pateikia kaip pokštą.

Ši padūkusi kompozicija – tarsi iš įvairių garsinių atkarpų sudėta mozaika, kurioje kontrastingos iki skausmo pažįstamos muzikinės detalės sumestos kartu nepaisant jokių dėsningumų, išskyrus paties autoriaus sugalvotą pasakojamos istorijos scenarijų. Tai ir panikos riksmai, šūksniai, ir tarsi iš niekur atsirandantys mambo bei tango ritmai, Frank Sinatra, Way Newton ir net Pyotr Tchaikovsky muzikos akcentai. Fantazijos kupinai Godzilos istorijai pavaizduoti Eric Whitacre pasitelkia apie trisdešimt skirtingų muzikos stilių, žaibiškai keičiančių vienas kitą ir taip sukuria beprotiško Godzilos vizito Amerikos „nuodėmių mieste“ nuotaiką.

Eric Whitacre apie Godzilla Eats Las Vegas! yra rašęs: „Juokingiausia tai, jog šį kūrinį atlieka rimtose koncertų salėse visame pasaulyje. JAV jūrų pėstininkų orkestras jį grojo ant Kapitolijaus laiptų, jį atliko ir Škotijos nacionalinis pučiamųjų orkestras (jie grojo segėdami  kiltus, dėl Dievo meilės!). Aš net turiu vaizdo įrašą iš Japonijos, kur publika atrodo akivaizdžiai pasimetusi ir sutrikusi. Jūs įsivaizduojate?! Juokiuosi balsu net dabar apie tai rašydamas!“

Godzilla Eats Las Vegas! kompozitorius sukūrė 1996 m., o 2015 m. kūrinį aranžavo naujai kartu su kitu JAV kompozitoriumi Jonathan Newman.

Revolution Together nuotraukų galerijoje

Revolution Together. Behind the Scenes

Revolution Together. Eric Whitacre & choro Bel Canto MasterClass

Mecenatas

Rėmėjai

Partneriai

DEEP FIELD mobilioji aplikacija

Eric Whitacre ir choro Bel Canto koncerto žiūrovai naudojo mobiliąją programėlę Deep Field, kuri ne tik vaizduoja Hubble teleskopo užfiksuotas nuotraukas, bet ir skleidžia elektronikos garsą. Likus 5 minutėms iki kūrinio pabaigos, dirigentui atsisukus į publiką ir davus signalą, žiūrovai įjungė mobiliąją programėlę savo išmaniuosiuose telefonuose ir jos skleidžiamas garsas susiliejo su choro ir orkestro atliekama muzika.

Susipažinkite su Deep Field aplikacija. Ją galite atsisiųsti App Store arba GooglePlay.

Koncerto programa. Pirmoji dalis

Lux Aurumque
Eric Whitacre

Pater Noster
Vytautas Miškinis

Du Dob Dob
Vaclovas Augustinas

M.K. Oginskio Priesakai Sūnui
Vaclovas Augustinas

Five Hebrew Love Songs
Eric Whitacre

Goodnight Moon
Eric Whitacre

Enjoy the Silence
Martin Gore; aranžuotė Eric Whitacre

Bach (Again) Come Sweet Death
Johann Sebastian Bach; aranžuotė Rhonda Sandberg

Koncerto programa. Antroji dalis

Godzilla Eats Las Vegas!
Eric Whitacre ir Jonathan Newman

Deep Field
Eric Whitacre

Sleep
Eric Whitacre

Koncerte dalyvavo

Eric Whitacre

Choras Bel Canto
Meno vadovas Artūras Dambrauskas

Lietuvos kamerinis orkestras
Meno vadovas Sergei Krylov

Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestras
Vadovas Egidijus Ališauskas

Giunter Percussion

Lina Dambrauskaitė
Solistė (sopranas)

Artūras Anusauskas
Pianistas

Organizatorius choras Bel Canto
Bendra-rengėjas Lietuvos nacionalinė filharmonija

Prodiuseriai Audrius Valatkevičius (choro Bel Canto prezidentas) ir Megan Davies (Eric Whitacre prodiuserė)

Atgal į sąrašą