Choro Bel Canto festivalis Open To The World '24: rekordas ir augantis pripažinimas
2024 12 30
Choro „Bel Canto“ vokalinės-chorinės muzikos festivalis „Open To The World“ šiais metais pasiekė rekordą. Projektas suvienijo 235 dainininkus ir muzikantus iš Lietuvos, JAV, Švedijos, Norvegijos ir JK, o penkis koncertus LVSO koncertų salėje, Filharmonijoje ir Kotrynos bažnyčioje nuo lapkričio 30 iki gruodžio 16 dienos stebėjo 3 608 žiūrovai.
Choras „Bel Canto“ pirmą kartą Baltijos ir Šiaurės šalyse koncertavo su vienu garsiausių pasaulyje koncertinės ir videožaidimų muzikos kompozitorių, dirigentu, dviejų „Grammy“ laureatu Christopher Tin. Projekte taip pat dalyvavo Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, švedų vokalinis ansamblis „The Real Group“ ir lietuvių „Duodeco“, chorai „A Scalpella“ (Švedija) ir berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“, švedų barbershop kvartetas „Lemon Squeezy“, solistai Jamal Moore (JAV), Tomas Pavilionis, Marius Beck (Norvegija), Lina Dambrauskaitė, Augusto Gocento vadovaujamas styginių kvartetas, multiinstrumentalistas Liutauras Janušaitis ir maoriai haka atlikėjai Roimata Kautai ir Aritaku Robens.
Turinys yra karalius
Choro „Bel Canto“ prezidentas ir prodiuseris Audrius Valatkevičius teigia, kad „Open To The World“ sėkmę lemia unikalus, kokybiškas turinys ir kuriama išskirtinė koncertinė patirtis:
„Nuo 2018 metų nuosekliai siekiame savo tikslų – kviesti į Lietuvą geriausius ir įdomiausius kompozitorius, chorus, vokalinius ansamblius, kartu koncertuoti, kurti ir mokytis. Neabejoju, kad turinys yra karalius, nes žiūrovai nori naujų potyrių. Pavyzdžiui, šiais metais pirmieji regione pristatėme Ch. Tiną ir jo nepaprasto grožio muziką – nuo cinematic himno žmonijos išnaikintoms paukščių rūšims iki videožaidimo „Civilization“ hitų, taip pat likome ištikimi moderniai chorinei, kokybiškai jazz, pop ir barbershop muzikai. Lietuvos chorų rinka yra konservatyvi, tačiau pasaulyje ji įvairesnė ir atviresnė. Mes siekiame stiprinti alternatyvą archajiškumui ir raginame nebijoti, neslopinti fantazijų ir atsiverti pasauliui.“
Milda Švelnienė, choro „Bel Canto“ meno vadovė ir dirigentė, teigia, kad skirtingai nuo kitų Europos miestų, Vilnius neturi vokalinės-chorinės muzikos festivalio:
„Sieksime, kad mūsų projektas toliau stiprėtų ir taptų traukos ir bendradarbiavimo erdve geriausiems pasaulio chorams, vokaliniams ansambliams ir kompozitoriams, garsintų Lietuvą ir įtrauktų Vilnių į Europos vokalinės-chorinės muzikos žemėlapį. Mums taip pat svarbu kurti prasmingą turinį, mokytis iš geriausių, skatinti inovacijas ir bendradarbiavimą tarp Lietuvos bei kitų šalių muzikos kūrėjų. Galimybės šioje srityje yra beribės. Mūsų „Open To The World“ jau gerai žinomas pasaulinėje chorinėje bendruomenėje, o į mūsų koncertus su Ch. Tinu specialiai atvyko per 60 žiūrovų iš 14 šalių, tokių kaip JAV, JK, Nyderlandai ir kitų.“
Muzikos ir meilės galia: tampame pasauliniu chorinės-vokalinės muzikos centru
Ch. Tin, vienas garsiausių pasaulyje šiuolaikinių kompozitorių, „Grammy“ laureatas, teigia, kad gavęs pasiūlymą atvykti į Vilnių ir dalyvauti festivalyje „Open To The World“, nedvejojo nė minutės:
„Buvau matęs ankstesnių festivalių įrašus ir žinojau, kad jie rengia įspūdingus koncertus. Tačiau atvykus į Lietuvą ir pradėjus dirbti su choru „Bel Canto“, mano lūkesčiai buvo gerokai viršyti. Choro kokybė buvo išskirtinė, prodiusavimas ir scenografija aukščiausio lygio, o koncertų produkcija, sukurta bendradarbiaujant su Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro ir kitais muzikantais, – neįtikėtina. Choras „Bel Canto“ daro Lietuvą pasauliniu mastu pripažintu ir geidžiamu chorinės-vokalinės muzikos centru. Man buvo garbė dalyvauti šiais metais ir nekantriai laukiu, kada vėl galėsiu sugrįžti į Vilnių.“
Rasmus Krigström, geriausio Europoje vyrų choro „Zero8“, vokalinio ansamblio „Ringmasters“ ir šių metų „Open To The World“ dalyvių choro „A Scalpella“ vadovas, teigia, kad choras „Bel Canto“ ir toliau demonstruoja pasauliui, kaip reikia daryti:
„Ansamblis „The Real Group“ dešimtmečius kuria a cappella standartus ir stebina klausytojus visame pasaulyje, todėl jų dalyvavimas festivalyje buvo logiškas ir užburiantis. Ir atkreipkite dėmesį į „Lemon Squeezy“ vaikinus – jie veržiasi į priekį. Festivalis pristatė ir vieną didžiųjų mūsų laikų kompozitorių, Ch. Tin. Jo muzika palietė milijonus, o įspūdinga karjera vis dar viršūnėje. Kaip vienas šio projekto vadovų turiu pasakyti, kad galimybė gyvai išgirsti Ch. Tin muzikos didybę buvo retas ir neįtikėtinas malonumas.
Choro „Bel Canto“ festivalis parodė, kad viskas yra įmanoma. Muzikos ir meilės galia yra stipri, o jas sujungus, jos atneša džiaugsmą ir stebuklus pasauliui. Mane jaudina tai, ką pasiekė šį festivalį savanoriškais pagrindais kuriantys asmenys. Nuoširdžiai tikiuosi, kad jis išliks ir klestės daugelį metų.“
Open To The World
„Open To The World“ festivalį choras „Bel Canto“ pradėjo 2018 metais. Iki šiol jis surengė 21 koncertą su geriausiais ir žymiausiais pasaulyje: šiuolaikiniais kompozitoriais, „Grammy“ laureatais Christopher Tin ir Eric Whitacre (JAV), Ola Gjeilo (JAV / Norvegija), geriausiais Švedijos chorais „Zero8“, „Svanholm Singers“ ir „Sofia Vokalensemble“, populiariausiu pasaulyje britų vokaliniu ansambliu „Voces8“, vienu geriausių pasaulyje choru „The Sixteen“ (JK), geriausiu Lietuvoje berniukų ir jaunuolių choru „Dagilėlis“, choru „Ąžuoliukas“, vokaliniu ansambliu „Duodeco“ ir kitais atlikėjais iš Lietuvos, Norvegijos, Šveicarijos.
„Open To The World“ koncertus stebėjo 10 800 žiūrovų. Daug kūrinių publikuota „YouTube“, „Spotify“ ir „Apple Music“ (choro įrašai jau peržiūrėti daugiau nei 20,7 milijono kartų, o kasmet juos perklauso 2,3 milijono kartų), kai kurie koncertai transliuoti ir per LRT televiziją. Festivalio koncertų biudžetas buvo beveik 560 000 eurų.
2024 metų „Open To The World“ rėmėjai: pastatų gamintojai INHUS, „Vastint Lithuania“ išplėtotas biurų parkas „Business Garden Vilnius“, didžiausias logistinio ir industrinio nekilnojamojo turto vystytojas Baltijos šalyse „SIRIN Development“ ir Vilniaus miesto savivaldybė. Informacinis partneris – LRT, reklamos partneris – reklamos agentūra „Ogilvy“.
Nuotraukų autoriai: Mantas Gudzinevičius, Domas Rimeika ir Mantas Repečka.