Tokia Naktis Viena. Choro Bel Canto Kalėdinis koncertas

Geriausias Lietuvos mišrusis choras Bel Canto 2014 m. Kalėdas ir savo 5-erių metų jubiliejų pasitiko ypatingai – surengė net du nuostabios šventinės muzikos ir premjerų kupinus koncertus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

Vilniaus mokytojų namų mišrusis choras Bel Canto du vakarus iš eilės – 2014 m. lapkričio 30 d. ir gruodžio 1 d. – pakvietė į Lietuvos nacionalinę filharmoniją, kur pristatė ypatingą Kalėdinį ir savo 5-erių metų jubiliejui skirtą koncertą – Tokia naktis viena. Choro Bel Canto ir draugų Kalėdinis koncertas. Šventinę Kalėdų laukimo atmosferą chorui padėjo kurti Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergejus Krylovas) ir choro bičiuliai – solistės Joana Gedmintaitė, Ieva Prudnikovaitė, jaunieji Lietuvos talentai – solistės Lina Dambrauskaitė ir Milda Baronaitė bei vienas originaliausių šalies džiazo pianistų Artūras Anusauskas.

_MG_1582

Dviejų dalių koncerte choras Bel Canto pristatė išskirtinę muzikinę programą, kurioje harmoningai derėjo choro per penkerius metus pamėgti klasikiniai, šiuolaikinės muzikos ir Kalėdiniai kūriniai, taip pat ypatingos muzikinės premjeros.

Prieškalėdinio susikaupimo dvasia atgijo nuostabiuose Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, taip pat garsiųjų šiuolaikinės chorinės muzikos kompozitorių – amerikiečio Morten Lauridsen, latvio Ēriks Ešenvalds ir lietuvio Vytauto Miškinio kūriniuose. Vytautas Miškinis kūrinį I am Here parašė specialiai chorui Bel Canto, kuris, laimėjęs aukso medalį, šią vasarą triumfavo Pasaulio chorų olimpiadoje 2014.

Pagrindinis choro Bel Canto Kalėdinio koncerto akcentas – ypatinga premjera. Bel Canto ir Lietuvos kamerinis orkestras atliko vieno populiariausių pasaulyje šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo keturių dalių kūrinį chorui ir styginių orkestrui – Sunrise Mass. Šis ypatingai šviesus, jaudinantis ir pakylėjantis kūrinys – kitoks, originalus ir šiuolaikiškas jaunojo kompozitoriaus, šiuo metu gyvenančio ir kuriančio New York (JAV), požiūris į šimtmečius gyvuojantį bažnytinės muzikos mišių žanrą.

Kompozitorius Ola Gjeilo, pristatydamas šį kūrinį, teigė, kad tradicinį lotynišką mišių tekstą jam norėjosi pateikti kitaip – kūrinyje nepaprastai skaidri, erdvinė, kosminė muzika perauga į žemišką ir tvirtą, o tyrumo, šviesos pojūtį keičia emociškesni ir dramatiškesni jausmai. Net ir tradicinėms mišių dalims kompozitorius suteikia naujus vaizdingus pavadinimus: The Spheres (Kyrie), Sunrise (Gloria), The City (Credo), Identity & The Ground (Sanctus / Benedictus ir Agnus Dei). Ola Gjeilo teigia, kad jo kūrybą, taip pat ir Sunrise Mass, stipriai įtakojo filmų muzika, o mėgstamiausi jo kompozitoriai – Amerikoje dirbantys muzikos kino filmams kūrėjai.

Choras Bel Canto taip pat neabejingas kino filmų muzikai. Kalėdiniame ir savo 5-erių metų jubiliejui skirtame koncerte Bel Canto pristatė net du kūrinius iš kino filmo Modigliani apie garsųjį italų dailininką Amedeo Modigliani. Kompozitoriaus Guy Farley Ave Maria iš šio kino filmo choras pirmą kartą atliko 2012 m., ir iš karto sulaukė filmo režisieriaus Mick Davis dėmesio. Pastebėjęs Bel Canto atliekamą Ave Maria choro oficialiame Youtube kanale, režisierius parašė chorui laišką ir perdavė komplimentus, kad jam „ypatingai patiko“ choro atliekamos Ave Maria interpretacija. Šį kartą kompoziciją Bel Canto atliko pritariant Lietuvos kameriniam orkestrui.

Choras Bel Canto savo koncerte pristatė dar dviejų kūrinių iš kino filmų interpretacijas. Tai – kritikų visame pasaulyje išgirtą ir 2008 m. Kino akademijos „Oskarą“ už geriausią kino filmo dainą pelniusią Falling Slowly iš filmo Once bei garsiojo muzikos kino filmams kūrėjo Enio Morricone kūrinį Once Upon the Time in the West, sukurtą to paties pavadinimo vesternui. Režisieriaus Sergio Leone vesterną 1968 m. pastatė kino studija Paramount Pictures.

Kalėdiniame ir 5-erių metų jubiliejui skirtame choro Bel Canto koncerte neabejotinai skambėjo ir tradiciniai Kalėdiniai kūriniai. Vienas jų – kasmet choro šventinį repertuarą puošianti 1904 m. kompozitoriaus Mykola Leontovych išplėtota ukrainiečių Kalėdinė giesmė Ščedrik. 1930 m. ukrainiečių kilmės JAV kompozitoriui Peter Wilhousky parašius angliškus šio kūrinio žodžius, jis išpopuliarėjo visame pasaulyje, ir šiuo metu yra žinomas kaip garsusis Carol of the Bells.

Originalią Ščedrik versiją choras Bel Canto pirmą kartą atliko dar 2010 m., o šį kartą ją pristatė kitaip – archajiška kūrinio melodija klausytojų akivaizdoje transformavosi į efektingą, moderniu stiliumi perteiktą Carol of the Bells.

Koncerte dalyvavo 

Choras Bel CantoLietuvos kamerinis orkestras, solistės: Joana Gedmintaitė, Ieva Prudnikovaitė, Lina Dambrauskaitė, Milda Baronaitė, pianistas Artūras Anusauskas, kt.

Koncerto režisierius Petras Skirmantas, vedančioji Livija Gradauskienė. Choro Bel Canto meno vadovas ir vyriausias dirigentas Artūras Dambrauskas, chormeisteriai: Raminta Gocentienė, Milda Zapolskaitė ir Alfredas Celiešius. Koncerto prodiuseris Audrius Valatkevičius.

Tokia Naktis Viena nuotaukų galerijoje

Koncerto mecenatas

Pagrindinis rėmėjas

Rėmėjas

Koncerto programa. Pirmoji dalis

I am Here
Vytautas Miškinis

O Salutaris Hostia
Ēriks Ešenvalds

Jesus bleibet meine Freude
Johann Sebastian Bach

Laudate Dominum
Wolfgang Amadeus Mozart

La Vergine Degli Angeli
Giuseppe Verdi

Ave Maria iš kino filmo Modigliani
Guy Farley

Premjera: My Reason iš kino filmo Modigliani
Guy Farley

Ave Maria iš Cavalleria Rusticana
Pietro Mascagni

Premjera: Falling Slowly iš miuziklo Once
Glen Hansard, Markéta Irglová

Premjera: Once Upon the Time in the West
Ennio Morricone

Koncerto programa. Antroji dalis

Premjera: Sunrise Mass
Ola Gjeilo

Sure on this Shining Night
Morten Lauridsen

The Blessing
Brendan Graham, David Downes

Premjera: Ščedrik (Mykola Leontovych) + Carol of the Bells. Klasikinio Ščedrik ir beatbox stiliumi atliekamo Carol of the Bells derinys

Have Yourself a Merry Little Christmas
Hugh Martin

Adeste Fideles
Tradicinė Kalėdų giesmė

Atgal į sąrašą